W ostatnim tygodniu października uczniowie klas 4a, 8a i 8d wyjechali na zieloną szkołę do Mirowa, małej miejscowości leżącej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Było to możliwe dzięki Przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Celem wycieczki było zapoznanie się z historią największych osiągnięć polskiej nauki, kultury i dziedzictwa narodowego.
Podczas wycieczek terenowych uczniowie oglądali ruiny zamków w Mirowie i Bobolicach, oraz zwiedzali tereny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, w którym nakręcono filmy - „Janosik” i „Wiedźmin” oraz zamku w Olsztynie, podziwiając krajobrazy jurajskie.
Grupa odwiedziła Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, gdzie przy wsparciu przewodnika poznali historię górnictwa i odwiedzili sale 7 kontynentów. Mieli też okazję zwiedzić Park Militarno-Historyczny Reduta Ordona.
Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu ukazało swoje zasoby muzealne oraz zorganizowało dla uczniów warsztaty geologiczne i chemiczne.
W Muzeum Dawnych Rzemiosł uczniowie zapoznali się z dawnymi zawodami: stolarza, piekarza, kowala. Zobaczyli jak z czasem zmieniały się przyrządy, którymi pracowali, stawały się bardziej pomocne w ich codziennej pracy. Mogli samodzielnie doświadczyć trudu mielenia mąki na chleb.
Muzeum Historii Kolei przybliżyło uczniom historię budowy żelaznej drogi Warszawsko-Wiedeńskiej. Zapoznali się z narzędziami niezbędnymi do funkcjonowania kolei w ówczesnych czasach.
Mimo deszczowej pogody udało się zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Wieczory uczniowie poświęcili na naukę, zabawę i integrację.
Na filmową relację z tego wspaniałego i pouczającego wyjazdu zapraszamy na nasz profil fb: https://fb.watch/gHMyRx8V1N/
"Czym dziecko żyje, tego się nauczy"
49-100 Niemodlin
ul. Reymonta 9