Szczepienia HPV

W związku z rozpoczęciem się programu szczepień przeciw HPV, rodzice dzieci między 9 a 14 rokiem życia (po ukończeniu 9 lat do ukończenia 14 lat) mogą zapisywać je na darmowe szczepienie, które odbędzie się w szkole. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne.

Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej w zakładce: Rodzic/ Szczepienia HPV.

Program szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw HPV, a w konsekwencji zmniejszenie liczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego.

Założenia programu:

• szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć udziału w programie, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia, np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej;
  • szczepienia będą wykonywane przez personel Podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz oraz pielęgniarka), z którym szkoła nawiąże współpracę;
  • do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają dzieci w wieku od ukończenia 9 do ukończenia 14 roku życia;
  • koordynacją szczepień z poziomu szkoły zajmuje się dyrektor szkoły lub osoba przez niego wskazana. Dane szkolnego koordynatora powinny zostać przekazane do właściwego kuratora oświaty oraz miejscowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE);
  • Ministerstwo Zdrowia rekomenduje organizację szczepień co najmniej dwa razy w półroczu, pozwoli to na szczepienie pierwszą i drugą dawką szczepionki w ciągu roku szkolnego.

Data dodania: 2024-09-10 12:17:39
Data edycji: 2024-09-10 12:35:20