Dopóki Masz Wybór

W naszej szkole zrealizowano autorski program profilaktyczny „Dopóki Masz Wybór”. Celem programu było promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia bez nałogów, przeciwdziałanie niepożądanym zachowaniom ryzykownym, jak sięganie po alkohol, papierosy i inne środki psychoaktywne, aktywizacja i zaangażowanie rodziców do uczestnictwa w życiu szkoły, uświadomienie znaczenia roli rodziny oraz zacieśnianie więzi rodzinnych, a także ukazywanie alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego.

W ramach programu dnia 12.05 odbył się Dzień Rodzin – montaż słowno-muzyczny oraz konkurs kulinarny „Mały Kucharz”, w którym udział wzięli uczniowie klas pierwszych, drugich oraz przyszłoroczni pierwszoklasiści wraz ze swoim najbliższymi (mama, tato, starsze rodzeństwo). Konkurs był okazją do spędzenia czasu z najbliższymi w miłej i radosnej atmosferze, którą uświetniły występy artystyczne uczniów. Wspólne przygotowywanie posiłków było świetną zabawą i okazją do rozmów, a także dostarczyło wielu pomysłów na wprowadzenie do swojego jadłospisu zdrowych przekąsek.

Kolejnym etapem programu były warsztaty realizowane przez psychologa i pedagoga szkolnego - realizacja kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł oraz zajęcia ruchowo-taneczne i sportowe prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego.

W ramach programu odbyły się również dwa konkursy profilaktyczne, dla klas I-III - konkurs fotograficzny „Moja rodzina wypoczywa aktywnie” oraz konkurs plastyczny dla klas IV-VII „Stop uzależnieniom”. Program podsumowano poprzez wystawę prac uczniów oraz ogłoszenie wyników konkursów profilaktycznych i wręczenie nagród.

Program „Dopóki Masz Wybór” współfinansowany był ze środków otrzymanych od Burmistrza Niemodlina na realizację gminnych programów profilaktycznych.

Marta Rostkowska
Franciszka Kempe