znaczek

W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Niemodlinie przystąpili do akcji „100 pozdrowień na 100-lecie Niepodległości”. Naszym celem będzie wysłanie stu widokówek przedstawiających Niemodlin do stu szkół zgłoszonych w projekcie.

Głównym celem akcji, do której dołączyło ponad 500 szkół z całego kraju, jest upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”. Uczniowie będą mieli możliwość dokonania niewielkiego czynu upamiętniającego wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania niepodległości. Jednocześnie stu szkołom w stu miastach Polski prześlą pozdrowienia z okazji tego święta, pokazując, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania. Propagować będą w ten sposób również swoją szkołę i miasto w całym kraju, bo pozdrowienia będą zawierały krótką notkę informującą o nadawcy, a widokówka będzie przedstawiała naszą miejscowość. Otrzymując kartki z pozdrowieniami, uczniowie systematycznie będą je zamieszczali na dużej mapie konturowej Polski, wcześniej sprawdzając położenie geograficzne miejscowości nadawcy.

Akcja została uznana przez Biuro Programu „Niepodległa” prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za jedno z wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Katarzyna Oleksa
Małgorzata Wolańska-Klapan