Program dla szkol

Nasza szkoła co roku uczestniczyła w programach „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. W roku szkolnym 2017/2018 te programy zastąpi nowy „Program dla szkół”.

Celem programu jest promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie im owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach.
W nowym programie będą uczestniczyć uczniowie z klas I - V szkoły podstawowej. Dzieci będą otrzymywać owoce i warzywa oraz produkty mleczne.

W roku szkolnym 2016/2017 w klasie Va i Vb zrealizowany został Program Domowych Detektywów „Jaś i Małgosia na tropie”. Celem programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród dzieci oraz ograniczanie problemów związanych z piciem alkoholu poprzez wzmacnianie rodzinnych, indywidualnych i rówieśniczych czynników chroniących. Program Domowych Detektywów składał się z dwóch części: szkolnej oraz domowej i był utrzymany w konwencji nauki poprzez zabawę. Materiałem wykorzystywanym do pracy w domu były cztery zeszyty komiksowe, które uczniowie otrzymywali co tydzień do wspólnej pracy z rodzicami, z którymi utworzyli tzw. „domowe drużyny”. Szkolna część programu realizowana była przez pedagoga szkolnego przy aktywnym udziale, wybranych przez całą klasę, liderów rówieśniczych. Na ostatnich zajęciach uczniowie klasy Vb wypełnili karty pt. „Kapsuła Czasu”, włożyli je do kopert, starannie zakleili i zakopali na terenie szkoły. Do Kapsuły Czasu wrócimy za trzy lata, czyli w roku 2020, aby zobaczyć, jakie zmiany zaszły w ich życiu.

Materiały niezbędne do realizacji programu zostały zakupione z funduszy na realizację gminnych programów profilaktyki.

Marta Rostkowska

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do programu edukacyjnego „Śniadanie Daje Moc”. Celem akcji jest promowanie zasad zdrowego odżywiania oraz zwiększanie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania.

Dnia 8 listopada uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami przygotowywali wspólne śniadania. Dzieci przyrządzały apetyczne kanapki, zdrowe przekąski, kolorowe sałatki, owocowe szaszłyki. Na stołach znalazły się także płatki, jogurty, mleko. Było pysznie, zdrowo, kolorowo!

1. Program profilaktyczny „Domowi detektywi – Jaś i Małgosia na tropie”.
Odbiorcami programu są uczniowie klas IV i V oraz ich rodzice. Celem programu jest opóźnianie inicjacji alkoholowej wśród nastolatków.

Domowi detektywi1Domowi detektywi2

2. Program profilaktyczny „Cukierki”
Program wczesnej profilaktyki uzależnień i przemocy, przeznaczony dla klas I-III.

3. Ogólnopolska kampania podejmująca problem profilaktyki uzależnień - Zachowaj Trzeźwy Umysł.

Zachowaj trzezwy umysl1Zachowaj trzezwy umysl2

1. Program edukacyjny

„Moje dziecko idzie do szkoły”

moje dziecko

1. Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej

„Czyste powietrze wokół nas”

czyste powietrze

1. Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III

„Nie pal przy mnie proszę”

nie pal 1 nie pal 2

1. Program profilaktyki palenia tytoniu

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

znajdz rozwiazanie 1 znajdz rozwiazanie 2

1. Program edukacyjny

„Trzymaj formę”

trzymaj forme

Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu w imieniu Zarządu Województwa Opolskiego realizuje projekt systemowy w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej, jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic, w jakości usług edukacyjnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt nosi nazwę „Fascynujący świat nauki i technologii"

Więcej informacji o projekcie znajdziesz:

stopka