Zielona Szkoła

W ostatnim tygodniu października uczniowie klas 4a, 8a i 8d wyjechali na zieloną szkołę do Mirowa, małej miejscowości leżącej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Było to możliwe dzięki Przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, które jest częścią Polskiego Ładu. Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych  i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu                 w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Celem wycieczki było zapoznanie się z historią największych osiągnięć polskiej nauki, kultury i dziedzictwa narodowego.

Podczas wycieczek terenowych uczniowie oglądali ruiny zamków w Mirowie i Bobolicach, oraz zwiedzali tereny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, w którym nakręcono filmy - „Janosik” i „Wiedźmin”  oraz zamku  w Olsztynie, podziwiając krajobrazy jurajskie.

Grupa odwiedziła Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, gdzie przy wsparciu przewodnika poznali historię górnictwa i odwiedzili sale 7 kontynentów. Mieli też okazję zwiedzić Park Militarno-Historyczny Reduta Ordona.

Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu ukazało swoje zasoby muzealne oraz zorganizowało dla uczniów warsztaty geologiczne i chemiczne.

W Muzeum Dawnych Rzemiosł uczniowie zapoznali się z dawnymi zawodami: stolarza,  piekarza, kowala. Zobaczyli jak z czasem zmieniały się przyrządy, którymi pracowali,  stawały się bardziej pomocne w ich codziennej pracy. Mogli samodzielnie doświadczyć trudu mielenia mąki na chleb.

Muzeum Historii Kolei przybliżyło uczniom historię budowy żelaznej drogi Warszawsko-Wiedeńskiej. Zapoznali się z narzędziami niezbędnymi do funkcjonowania kolei w ówczesnych czasach.

Mimo deszczowej pogody udało się zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Wieczory uczniowie poświęcili na naukę, zabawę i integrację.

Na filmową relację z tego wspaniałego i pouczającego wyjazdu zapraszamy na nasz profil fb:  https://fb.watch/gHMyRx8V1N/

Data dodania: 2022-11-09 20:32:18
Data edycji: 2022-11-09 21:13:14