• 50-lecie Szkoły Podstawowej nr 1

  • Dni Niemodlina 2013

  • Wakacje z przygodą 2015

  • Szkoła Podstawowa nr 1 w Niemodlinie

  • „Ocalić od zapomnienia” 2015

Szkolny blog!

Masz pomysł na interesujący tekst?!
A może masz już taki gotowy tekst?
Teraz możesz się już nim pochwalić na szkolnym blogu:
kreatywne teksty blox.pl
Więcej informacji tutaj

„Nie zmuszajmy dzieci do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność, nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dzieciom pytać i powoli rozwijajmy jego umysł, tak, by samo wiedzieć chciało.”

Janusz Korczak

1

Innowacja pedagogiczna była prowadzona w roku szkolnym 2016/2017 przez panią Alinę Kapustę w klasie III c i panią Agatę Pestkę w klasie VI b. Zajęcia w klasie III c odbywały się w dwóch 12 – osobowych grupach po 1 godzinie tygodniowo, a w klasie VI b uczniowie spotykali się co drugi tydzień - na 2 godziny.

Innowacja była realizowana w czterech etapach. Podczas pierwszych kilku zajęć uczniowie podzieleni na mniejsze grupy, po zapoznaniu się z regułami obowiązującymi w grach planszowych, poprzez zabawę przyswajali i utrwalali wiadomości z zakresu m.in. przyrody, matematyki, historii, języka polskiego. Z dużym zaangażowaniem dzieci podjęły się realizacji drugiego etapu innowacji, polegającego na wykonaniu własnych gier planszowych. Korzystając z różnym źródeł wiedzy i nabytych wiadomości uczniowie opracowali 11 wspaniałych gier (chętnych do zagrania zapraszamy do szkoły). Podczas kolejnego etapu (trzeciego) uczniowie dokonali wstępnej weryfikacji wykonanych przez siebie gier planszowych w obrębie swojej klasy oraz udostępniali je uczniom z innej klasy (uczniowie z klasy III c bawili się z uczniami z klasy VI b). Z przyjemnością można było zaobserwować jak dzieci, pomimo różnicy wieku, zgodnie ze sobą współpracowały. Ostatni etap innowacji, w którym uczniowie promowali swoje gry planszowe w szerszym gronie (m.in. wśród osób z poza szkoły), również wywołał dużo zadowolenia. Miło było uczestniczyć w spotkaniu z rodzicami uczniów podczas którego uśmiech z twarzy dzieci, jak i ich bliskich, nie schodził. Z opracowanymi przez siebie grami planszowymi dzieci, pod opieką autorek innowacji, zagościły także w Nadziei i w Szkole Podstawowej nr 2 w Niemodlinie, gdzie z dużym zaangażowaniem grały z osobami niepełnosprawnymi oraz rówieśnikami z innej szkoły, co przyniosło obu stronom dużo satysfakcji i radości.

W czasie realizacji innowacji pedagogicznej uczniowie systematycznie kształtowali umiejętności językowe, matematyczne, przyrodnicze, historyczne i plastyczne. Również nabierali wiary we własne możliwości i zdobywali nowe doświadczenia, które z pewnością wykorzystają w dalszej edukacji. Została też przeprowadzona wśród uczniów ankieta, z której wynikało, że dzieci z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem brały udział w zajęciach, wspaniale się przy tym bawiąc. Poprzez tą zabawę uczniowie, rodzice i nauczyciele bardziej się zintegrowali. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci - jak prawdziwi zwycięzcy - odebrały dyplomy.

Alina Kapusta i Agata Pestka