kreatywnetekstyjedynki.blox.pl

W świetlicy szkolnej przy SP 1 w Niemodlinie, grupa I, przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej pt: „MAŁY RATOWNIK – pierwsza pomoc przedmedyczna”.

Głównym celem innowacji było nabycie przez uczniów świadomości, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Kształcenie u dzieci bezpiecznych zachowań, nabycie umiejętności zachowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz nabycie rzeczywistych, praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Realizacja innowacji odbywała się w ramach zajęć świetlicowych.

Tematyka zajęć realizowana była jako cykl zajęć prowadzonych systematycznie, przynajmniej dwa razy w miesiącu w okresie od 01.04.2016r. – 24.06.2016r. i obejmowała takie zagadnienia jak: „Bezpieczeństwo”, „Sprawdzenie przytomności”, „Wzywanie pomocy”, „Sprawdzenie oddechu”, „Pozycja boczna ustalona”, „Resuscytacja” – ćwiczenia na fantomach mini Ania (wdechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej), „Łańcuch Przeżycia”, „Procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia życia”, „Zranienia”, „Złamania kości”, „Krwotok z nosa”, „Poparzenia”, „Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy”.

Dużo radości i emocji przysporzyły wszystkim uczestnikom ćwiczenia praktyczne polegające na opatrywaniu sobie ran, usztywnianiu kończyn, bandażowaniu, odgrywaniu scenek sytuacyjnych oraz ćwiczeniach na fantomie. Zajęcia prowadzone były w miłej i przyjaznej dla ucznia atmosferze. Uczniowie mieli świadomość, że mają prawo do błędów i nie grożą im za to przykre konsekwencje. Zwieńczeniem zajęć był pozytywnie zaliczony test w formie krzyżówki i uroczyste wręczenie medalu „Małego Ratownika”.

Dagmara Sarna☺